CM RUSIA

Gazdele merg mai departe, Spania merge acasă

02 iul. 09:19 Sport
D.N.

Rusia a trecut de Spania la lovituri de departajare, 1-1 după 90 de minute ,4-3 după penalty-uri. Meciul a fost o tristeţe cu arbitrul de prea multe ori la "centru".

Gazdele şi-au jucat şansa, cu modestie, iar Spania a fost incapabilă să forţeze. Ibericii au plimbat mingea până au ameţit inclusiv ei, ruşii au aşteptat prelungirile şi loteria de la final, fiind conştienţi că doar aşa pot câştiga. Răbdarea a fost răsplătită, de altfel aceasta fiind singura calitate a acestei echipe.

Fără antrenor, fără un coordonator din teren, cu doi fundaşi centrali mai nervoşi decât este cazul (Pique şi Ramos), Spania îşi merită din plin eliminarea, chiar dacă adversarul nu merita să meargă mai departe.

Pe această parte de tablou se pare că este un culoar incredibil pentru... surprize.