Ziarul Bursa pe mobil
 
 
Boardul BM va discuta în luna mai programul de un miliard de euro convenit cu România
Macroeconomie
07.02.2012
Boardul Băncii Mondiale va discuta în luna mai programul de un miliard de euro convenit cu România, a declarat, ieri, Sudharstan Canagarajah, economist șef pentru Asia și Europa Centrală, în cadrul întâlnirii delegației Fondului Monetar Internațional, Comisiei Europene și Băncii Mondiale cu senatorii și deputații din comisiile de buget, finanțe.

"Până la acest moment, am explorat și am ajuns la înțelegeri de principiu cu Guvernul României cu privire la un program în valoare de un miliard de euro cu Banca Mondială, program care urmează să intre în discuția board-ului BM în mai anul acesta. Acest program, așa cum este proiectat, este con-sistent, este în linie cu prevederile din acordurile pe care România le are cu FMI și cu CE, iar obiectivul său este tocmai ajutarea la o creștere economică sănătoasă a României, precum și la o mai bună bunăstare, dacă pot să zic așa, a întregii societăți", a spus Sudharstan Canagarajah, potrivit Agerpres.

România și Banca Mondială poartă discuții cu privire la o linie de credit de un miliard de euro care să sprijine bugetul României. Împrumutul va oferi României o protecție fiscală adițională împotriva volatilității crescute de pe piețele europene.

Sudharstan Canagarajah a subliniat că Banca Mondială acordă o mare importanță întâlnirilor cu toate părțile interesate în ceea ce privește derularea acordului încheiat de România cu FMI, BM și CE, existând discuții nu doar cu Executivul, ci și cu membri ai Parlamentului, dar și cu reprezentanți ai mediului academic, ONG-urilor, cu reprezentanți ai societății civile și cercetători.

"Noi credem cu tărie că nu este suficient să împărtășești și să lucrezi cu reformele pe care le convenim doar cu reprezentanții guvernamentali sau cu cei care vor avea sarcina să le implementeze. Este extrem de important ca lucrurile cele mai importante legate de astfel de reforme să fie discutate, înțelese, împărtășite cu toate părțile interesate tocmai în vederea unei cât mai bune acceptări, unei conștientizări cât mai bune la nivelul întregii societăți", a adăugat reprezentantul BM.

La rândul său, șeful Misiunii Comisiei Europene, Istvan Szekely, a ținut să precizeze că astfel de dis-cuții sunt bune și pentru clarificarea modului în care România, împreună cu partenerii săi - Comisia Europeană și Parlamentul European, va putea să implementeze în continuare politici bune, care să ducă la o creștere economică sustenabilă și la bunăstarea țării.

"Țelul programului pe care îl avem în derulare la acest moment este tocmai ca România să se poată asigura că poate să implementeze și să opereze politici sănătoase, așa cum există și în alte țări ale Europei, și să promoveze într-o clasă superioară", a spus Szekely.

Acesta a adăugat că membrii delegației CE sunt "foarte mulțumiți să vadă că România, și în special prin vocea președintelui său, este unul dintre factorii cei mai activi în eforturile de coordonare ale politicilor fiscale și economice din Europa și depune toate eforturile tocmai în vederea realizării unui astfel de pact".

"Sperăm ca și dvs. (parlamentarii - n.r.) și întreaga țară să sprijine aceste eforturi și acest pact și să efectuăm împreună toate diligențele pentru ca acesta să poată fi implementat și să opereze corespunzător", a precizat șeful misiunii CE.

Președintele Comisiei de buget, finanțe și bănci din Camera Deputaților, Maria Eugenia Barna, a dat asigurări misiunii FMI, CE și BM că membrii comisiei "și-au făcut treaba așa cum trebuie".

"Noi, ca și Comisie de buget, finanțe ne-am făcut treaba așa cum trebuie, am adoptat bugetul într-un termen rezonabil, am sprijinit toate măsurile și programul de reformă al Guvernului și suntem în continuare deschiși în a sprijini programul de guvernare și tot ceea ce trebuie să facem ca România să treacă cu bine peste această criză", a spus Barna.
  A.G.

inapoi